Współpracuję z wieloma firmami, co powoduje, że śledzę na bieżąco rynek pracy. Często w ramach szkoleń czy doradztwa rozmawiam z kierownikami różnych szczebli, trenerami wewnętrznymi czy pracownikami działów HR. Ich obraz współczesnego pracownika bywa różny. Na pewno tym co jest wspólne to obserwacja jak zmienia się rynek pracy, jacy ludzi na niego trafiają.
Za tym stoją bardzo konkretne pytania: jak ich szkolić?, jak na co dzień nimi zarządzać?, co dla nich jest ważne? Czasami słyszę barwne historie, szczególnie o pracownikach tzw. młodych pokoleń, gdzie faktycznie często moi rozmówcy widzą inne podejście do pracy niż kiedyś. Czy jednak mimo barwności przekazu można bazować na pojedynczych przypadkach?
To pytanie skłania mnie do tego, by śledzić badania związane z tym jak funkcjonuje rynek pracy. Dziś chcę podzielić się z Wami wynikami badania „Randstad Employer Brand Research”, w którym firma Randstad, czyli agencja zatrudnienia pyta pracowników o ich oczekiwania względem pracodawców. Przyjrzymy się oczekiwaniom pracowników względem pracodawców w 2022 roku.
Rynek pracy 2022 – wyniki badań
To co jest bardzo ciekawe, to że wyniki można zobaczyć z perspektywy 4 pokoleń pracowników:
- najmłodszego pokolenia tzw. Z (a też zwanego postmilenalsami czy też pokoleniem internetowym), czy osoby do 25 – go roku życia,
- pokolenia milenialsów, czyli pracowników pomiędzy 26 – tym a 41- szym rokiem życia
- pokolenia X, czyli osób od 42 – go do 57- go roku życia
- oraz tzw. boomersów, czyli pracowników powyżej 58-go roku życia.
Dla mnie najciekawsze są wyniki dotyczące odpowiedzi na pytanie: jakie czynniki są ważne dla pracownika przy decyzji o podjęciu zatrudnienia?
Wynagrodzenia a inne czynniki
Jak domyślacie się na pierwszym miejscu jest czynnik dotyczący pieniędzy: atrakcyjne wynagrodzenie i bonusy (tak jest odkąd śledzę wyniki badań). W tym roku 79% badanych tak oceniło sytuację. Jest to czynnik najważniejszy nie tylko dla pracowników w Polsce. Podobnie jest w innych krajach Europy.
To czym się różnimy od Europy Zachodniej, to że tam ten czynnik ma niższą wartość: 66%. A obok niego (61%-65%) jest kilka równie ważnych elementów. Jednak wydaje się, że i u nas powoli ta sytuacja zmienia się. Gdy weźmiemy pod uwagę wiek badanych, to w Polsce w grupie wiekowej do 25 – go roku życia życia atrakcyjne wynagrodzenie jest ważne dla 78% pracowników. Jest to co prawda niewiele niżej wśród wszystkich badanych, jednak czynnik: przyjazna atmosfera jest tak samo ważmy jak wynagrodzenie. Również 78% badanych uważa go za ważny.
W ogólnych badaniach są ważne (oprócz wynagrodzenia) jeszcze dwa elementy:
- przyjazna atmosfera pracy – 69%
- stabilność (bezpieczeństwo) zatrudnienia – 67%.
Różnice pokoleniowe
Przyjazna atmosfera jest najważniejsza dla najmłodszych pracowników. Wśród osób do 25 roku życia 78% badanych na nią wskazuje. W tej grupie wiekowej niższa jest ocena roli stabilności (bezpieczeństwa) zatrudnienia. Spada ona do 60%.
Z kolei w przypadku starszych pracowników rośnie waga stabilności zatrudnienia. Dla osób pomiędzy 42 rokiem życia a 68 -mym jest na drugim miejscu po wynagradzaniu. W tej grupie wiekowej przyjazna atmosfera spada na trzecie miejsce.
Dla mnie ciekawe są też wyniki dotyczące czynnika work – life balanse. Gdyby ktoś mnie spytał o to, dla której z grup badanych jest on najważniejszy, to wskazałabym tzw. młode pokolenia. Takie informacje często można spotkać w literaturze dotyczącej opisu młodych pracowników. I myliłabym się. Ten element nie pojawia się w pierwszej „piątce” ważnych czynników dla osób do 25 roku życia.
Pojawia się natomiast u starszych. Dla osób po 42 roku życia są na czwartym miejscu i wybrało je 61% badanych. U młodych zamiast tego warto zwrócić uwagę na dwa specyficzne dla nich czynniki: możliwość rozwoju i kariery oraz możliwość udziału w szkoleniach.
Photo by Lukas Blazek on Unsplash
Bardzo ciekawy wpis poparty konkretnymi danymi. W obecnych czasach uważam, że wkład w pracownika jest bardzo istotny. Szkolenia niezależnie od piastowanych funkcji się przydają. Również bardzo pozytywnym czynnikiem moim zdaniem są wszelkie kursy i na przykład studia podyplomowe.
Dziękuję. Lubię być na bieżąco i sprawdzać co mówią aktualne badania.
Możliwość rozwoju, odbywania kursów lub rozpoczęcie studiów podyplomowych – dla mnie to jest ważne. Lubię inwestować w siebie, ale lubię też jak pracodawca we mnie inwestuje. Chcę iść do przodu a nie zasiedzieć się w miejscu i czekać, aż kokosy same zaczną z nieba spadać. Według mnie trzeba o to zawalczyć.
Tak. Cieszy, że jest równowaga na rynku pracy.