Współpraca międzydziałowa to ważny element skutecznego działania Firmy. Ostatnio przyglądam się często relacjom kierowników liniowych i pracowników działu personalnego. Dziś kilka wskazówek dotyczących tego – jak reagować, gdy pracownicy działu personalnego proszą Ciebie – jako kierownika liniowego – o opinię.
Współpraca międzydziałowa – jak wyrażać swoją opinię?
- Zadbaj o to, by traktować to jako wysoki priorytet na liście Twoich zadań. Tylko wtedy będziesz miał wpływ na wprowadzone rozwiązania.
- Poświęć czas na wyrażenie swojej opinii – np. aktywnie bierz udział w spotkaniach czy konsultacjach. Gdy sam nie może wziąć udziału – zadbaj, by delegować to zadanie.
- Gdy uczestniczysz w spotkaniu: bierz w nim aktywny udział.
- Wyrażając swoją opinię – dbaj o formę wypowiedzi.
- Mów o tym co Ci się podoba. W konkretny sposób opisz co jest dobrego w tym rozwiązaniu. Wychwytuj te kwestie – nie omijaj ich, by jak najszybciej przejść do tego, co trzeba poprawić (niestety często tak to wygląda, że skupiamy tylko się na wyłapywaniu kwestii do zmiany).
- Jeśli Ci się coś nie podoba to komunikat: „to jest do niczego”, nie tylko utrudni wspólną pracę (bo to krytykanctwo, a nie konstruktywna krytyka), ale też nic nie zmieni w sprawie rozwiązania, które analizujesz. Jeśli chcesz, by coś zmieniło się: zaproponuj swoją wersję. Co byś zrobił/opisał – inaczej.
PRZYKŁAD:
Współpracując z firmami – przy wdrażaniu systemów ocen czy też wprowadzaniu do nich zmian – w ramach szkoleń dla oceniających:
- ustalam zasadę, by szkolenie wykorzystać także do wyrażenia opinii przez uczestników. To ważny element i przykład współpracy międzydziałowej.
- w ramach samych zajęć – ustalam z uczestnikami (oceniającymi) – zasady wyrażenia opinii o systemie ocen. Są to tak naprawdę zasady udzielania informacji zwrotnej.
- Zachęcam, by uczestnicy powiedzieli co im się w proponowanych rozwiązaniach podobało. Na przykład: co dla nich jest najbardziej praktyczne?, co pomoże im w rzetelnej ocenie?
- W przypadku uwag krytycznych, z mojego doświadczenia często związanych z opisem kryteriów oceny, proszę, by zgłaszający je uczestnik zaproponował zmianę. Czyli konkretnie: jak by ten opis zmienił. Nową wersję zapisujemy i przekazujemy do działu personalnego, by mogli odnieść się do propozycji.