Onboarding (wdrażanie pracowników) to temat, który jest teraz bardzo na czasie. Wiele Firm zmaga się z brakiem odpowiedniej kadry, czy też po prostu rotacją. Czy jak pokazują badania: skuteczny onboarding może być na to receptą? Wydaje się, że tak. Zachęcam do przyjrzenia się temu co pokazują badania!
Onboarding – „garść” danych z badań na temat rynku pracy w Polsce.
- Na podstawie raportu opracowanych przez International Business Report firmy Grand Thornton i dotyczącego przedsiębiorstw działających na rynku polskim:
- 60 procent średnich i dużych firm w Polsce deklaruje, że ma „duży” bądź „bardzo duży” problem ze znalezieniem osób na niektóre stanowiska. Był to najwyższy wynik w dziewięcioletniej historii badania. (badania z 2017 roku)
Pełna prezentacja raportu: https://grantthornton.pl/wp-content/uploads/2017/09/Firmom-coraz-mocniej-brakuje-r%C4%85k-do-pracy-raport-Grant-Thornton-06-09-2017.pdf
- Badania z 2019 roku dotyczącym barier w rozwoju biznesu. Przedsiębiorcy ocenili, że brak wykwalifikowanej kadry w 58% utrudnia rozwój biznesu. Bardziej ciekawe nawet niż wysokość tego wskaźnika jest jego wzrost, w 2014 roku było to 18% – tylko tylu badanych wskazywało na trudność w pozyskaniu wykwalifikowanej kadry, a porównując badania z innymi państwami Polska była na 33 miejscu (jako druga od końca).
https://grantthornton.pl/wp-content/uploads/2019/05/Bariery-w-biznesie.-Edycja-2019.pdf
- Z kolei, jak pisze: https://www.prawo.pl/kadry/onboarding-zmniejsza-rotacje-nowo-zatrudnionych-pracownikow,285803.html:
- z badań firmy consultingowej Wynhurst Group wynika, że w ciągu pierwszych 45 dni z nowej pracy rezygnuje aż 22 proc. pracowników. 50 proc. z nich odchodzi w trakcie początkowych czterech miesięcy.
- badania pokazują, że aż 91 procent przyjętych do pracy pozostaje w niej znacznie dłużej, jeśli w początkowym okresie zatrudnienia właściwie przeprowadzony zostanie onboarding.
- Najnowsze badania (z 2021 roku) – Niedobór talentów największy od 15 lat. Aż 81% polskich pracodawców ma trudności ze znalezieniem nowych pracowników (manpowergroup.pl):
- Z roku na rok wzrasta problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników (dotyczy polskich firm). W 2018 problem miało 51% firm, w 2019 – 70% firm, a obecnie 81% firm
- W przypadku firm dużych (ponad 250 pracowników) – problem zauważa: 86% organizacji
- Na pierwszym miejscu pod grup najtrudniej do zrekrutowania są: pracownicy logistyki. Z kolei na drugim miejscu pracownicy obszaru produkcji przemysłowej.
Te badania pokazują, że:
- po pierwsze: proces pozyskania dobrego, wykwalifikowanego pracownika jest i będzie coraz trudniejszy. Bo nie sprawdziły się analizy, że pandemia spowoduje, że wróci tzw. rynek pracodawcy.
- po drugie: działania związane z procesem onboardingu – mają znaczący wpływ na to, bo wpływają na to, by pracownik dłużej pozostał w firmie. Dlatego warto przyjrzeć się jak w Twojej Firmie wygląda onboarding. Czy warto udoskonalić ten proces, bo odpowiedź może wpłynąć na zmniejszenie rotacji.
O wdrażaniu pracowników, trochę z innej perspektywy przeczytasz tutaj: adaptacja pracownika-rola-trenera wewnętrznego
Photo by KOBU Agency on Unsplash