Jak zapewnić pracownikom bezpieczne warunki pracy? To pytanie zadają sobie pracodawcy niezależnie od branży, którą reprezentują. Pandemia jest dalej wszechobecna i chyba nie ma eksperta, który jednoznacznie wypowie się: kiedy i jak to wszystko zakończy się.
Co za tym mogą zrobić (lub już zrobili) pracodawcy, by zapewnić swoim ludziom bezpieczne warunki pracy?
- Uświadomienie wagi już obowiązujących procedur. Dlaczego to jest pomocne w sytuacjach kryzysu? Procedury są naszym sprzymierzeńcem w czasach, w którym jest dużo niepewności. Gdy zmniejsza się nasze poczucie kontroli nad sytuacją i jednocześnie towarzyszą nam takie emocje, jak lęk – a takie są konsekwencje stanu epidemicznego wzrasta ich waga. Dzieje się tak, gdyż procedury i instrukcje automatyzują nasze działania. Dzięki temu chronią nas przed popełnianiem błędów, na które jesteśmy narażeni pracując w stresie. Świadomość jak krok po kroku postąpić w danej sytuacji uspokaja i daje poczucie bezpieczeństwa.
- Stworzenie nowych procedur. Firmy bardzo szybko zareagowały i stworzyły nowe rozwiązania dotyczące zasad bezpieczeństwa. Gdy przyglądam się temu co w praktyce powstało, widać, że opierały się na modelu hierarchii kontroli zagrożeń .
Hierarchia kontroli zagrożeń to system stosowany w przemyśle w celu minimalizacji lub eliminacji narażenia pracowników na zagrożenia. Co ciekawe zastosowały go przedsiębiorstwa niezależnie od branży – czyli nie tylko fabryki, ale również np. gastronomia, działy administracyjne firm, itd. Dlatego warto, by szefowie znali tę koncepcję. Będą mogli wtedy bardziej świadomie spojrzeć na zasady bezpieczeństwa, które wprowadzono w ich firmie.
Zgodnie z tą ideą w sytuacji zagrożenia można zadziałać na 5 sposobów:
- Wyeliminować zagrożenie (w sposób fizyczny)
- Zastąpić zagrożenie/zmienić go, tak by zagrożenie było mniejsze lub go nie było w ogóle
- Użyć kontroli technicznej zagrożenia (poprzez odizolowanie ludzi od niego)
- Wprowadzić kontrolę administracyjną. W praktyce jest to najczęściej zmiana sposobu wykonywanej pracy
- Używać sprzętu i środków ochrony osobistej.
Przedstawione sposoby mające stworzyć bezpieczne warunki pracy są uszeregowanego od najskuteczniejszego (eliminacja zagrożenia) do najmniej skutecznych (sprzęt i środki ochrony osobistej). Jednak jeśli chodzi o ciągłość działalności biznesowej jest odwrotnie.
Przykłady zabezpieczeń stosowanych przez firmy:
Dlatego też częściej sięga się po inne metody, które zapewnią bezpieczeństwo, ale też pozwolą pracować:
- Zmiana organizacji/sposobu pracy – np. mniej pracowników w trakcie zmiany (by móc zachować bezpieczny dystans pomiędzy współpracownikami), część pracy wykonywana zdalnie
- Zamknięcie części zakładu, czy też przestrzeni wspólnych (lub ograniczony do nich dostęp) – np. dotyczy stołówek pracowniczych
- przeprojektowanie przestrzeni do pracy (dotyczy zarówno biur jak i linii produkcyjnych) – tak, by zachować bezpieczne odstępy
- Zapewnienie rożnych środków ochrony osobistej, czyli płynów do dezynfekcji, maseczek, itd. i wdrożenie procedur z nimi związanych – harmonogramy dezynfekcji
- Zmiana sposobów komunikowania się (zamiast tradycyjnych zebrań, spotkania typu on-line)
- Kontrola przed wejściem do pracy i w trakcie pracy (przy zadaniach wymagających przemieszczenia się pomiędzy pracownikami).
Jak to wygląda w Twojej Firmie? Czy widzisz w jaki sposób wykorzystała model hierarchii kontroli zagrożeń, by zapewnić bezpieczne warunki pracy?
Photo by Simon Abrams on Unsplash