Adaptacja pracownika to ważne zadanie, szczególnie w czasach tzw. rynku pracownika. Dzięki adaptacji zmniejsza się rotacja. Dlatego za ten proces coraz częściej odpowiedzialni są nie tylko pracownicy HR czy bezpośredni przełożeni, ale również trenerzy wewnętrzni.
Pracując jako trener wewnętrzny w oczach nowo zatrudnionych jesteś reprezentantem Firmy.
To od Twojej postawy zależy jaki przekaz o Firmie do nich dotrze. Jak jest to ważne? – obrazuje to prosty eksperyment:
Przypomnij sobie swoje pierwsze dni w pracy:
Co wtedy myślałeś?
Jak się wtedy czułeś?
Jakie sytuacje były dla Ciebie trudne?
Co ułatwiło Ci odnalezienie się w nowej sytuacji?
Nawet jeśli masz już długi staż pracy w Firmie, to i tak pewnie pamiętasz swoje pierwsze dni w zakładzie. Pewnie nie zawsze było łatwo. Nowe miejsca, zasady, procedury, których trzeba nauczyć się. Dodatkowo tyle nowych osób. Dokładnie przez to samo przechodzą wszyscy „nowi”. Pierwsze dni w pracy są kluczowe: od nich zależy jak długo zatrudnieni ludzie będą pracować w Firmie (to pokazują badania przeprowadzane wśród pracowników). To też ważny moment, by pokazać pracownikom, że warto u Was pracować, czyli rozpocząć proces budowania lojalności w stosunku do Firmy. Na tym właśnie polega adaptacja pracownika.
Adaptacja pracownika – jak wykorzystać mechanizm modelowania zachowań
Nowi pracownicy uczą się nie tylko umiejętności potrzebnych im do pracy. Przyglądają się trenerom i uczą się (często nawet w nieświadomy sposób) ich podejścia do pracy, postawy wobec zasad firmowych, itd. Dlatego jako trener powinieneś być świadomy mechanizmu modelowania zachowań. Modelowanie zachowań to formuła opisana w psychologii społecznej. Zwraca uwagę na wpływ jaki mamy na zachowanie innych osób. Na przykład: zachowanie przełożonego wpływa na zachowanie się jego podwładnych; zachowanie rodzica wpływa na zachowanie dziecka, a zachowanie trenera wpływa na zachowanie uczestników. Oznacza to, że konkretne zachowania trenera są traktowane jako wzorzec.
Przykład I
Jeśli trener z lekceważeniem mówi o jakiś osobach (na przykład pracownikach innych działów) to uczestnicy wyjdą ze szkolenia z przekonaniem, że można się do innych współpracowników odnosić bez szacunku.
Przykład II
Jeśli trener podkreśla wagę punktualności na szkoleniu i jednocześnie przekazuje, że jest to ważne na linii oraz punktualnie rozpoczyna i kończy zajęcia – to pracownicy wychodzą ze szkolenia z przekonaniem, że faktycznie punktualność jest kluczowa. Jest duże prawdopodobieństwo, że tak właśnie będą zachowywali się w pracy.
PAMIĘTAJ: dla pracowników liczy się co trener robi, a nie co trener mówi! Gdy jedno mówisz, a drugie robisz – uczestnicy będą wzorowali się na tym, co robisz!
Podsumowując, kilka rad, które warto zapamiętać w związku z zasadą modelowania:
- Stosuj się do procedur i regulacji (zewnętrznych i wewnętrznych) Firmy – pracownicy na szkoleniu to obserwują;
- Wyrażaj się pozytywnie Firmie: zarówno w trakcie zajęć, jak i w trakcie nieformalnych rozmów (przed zajęciami, w trakcie przerw). Kontroluj swoje zachowania i wypowiedzi;
- Reaguj na nieprofesjonalne zachowania uczestników;
- Zachęcaj pracowników do zachowań, które są ważne dla Firmy;
- Bądź lojalny wobec Firmy. Nawet jeśli sam masz jakieś wątpliwości związane z funkcjonowaniem Firmy – to wyjaśniaj je ze współpracownikami/przełożonymi. Na sali szkoleniowej jesteś reprezentantem Firmy.
Co dodacie ze swojego doświadczenia?
photo by William Iven on Unsplash